Zadruk etykiet metodą druku termicznego

Oferta etykiet termicznych należy do najprostszych dostępnych metod druku. Przygotowanie tego typu naklejek jest bardzo tanie, wystarczy posiadać drukarkę, a jedynym dodatkowym kosztem, jaki ponosimy, jest materiał, czyli specjalny rodzaj papieru. Etykiety na rolkach wykonane metodą termiczną, są dostępne wyłącznie w wersji monochromatycznej, jest to spowodowane technologią produkcji, która polega na wygrzewaniu wzoru. Specjalistyczny materiał, który poddaje się obróbce cieplnej, pod wpływem nacisku nagrzanej głowicy zmienia kolor i wybarwia się na czarno. W ten sam sposób powstają chociażby paragony fiskalne.

Jedną z ważniejszych cech naklejek termicznych jest ich podatność na blaknięcie i zniszczenia. Nie są one odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne, w szczególności na nasłonecznienie i deszcz. Jednak ich cena rekompensuje te właściwości, szczególnie przy zastosowaniach tymczasowych, gdzie potrzebne są duże ilości tanich etykiet. Dużą zaletą tych etykiet na rolkach jest prostota i wygoda wykonania. Sam proces przygotowania oraz druku jest bardzo szybki, więc są gotowe praktycznie od ręki.

Etykiety termiczne wykorzystywane są głównie w logistyce, gdzie różnego rodzaju naklejki adresowe na przesyłki mają swoje zastosowanie wyłącznie do kilku dni. Również podczas inwentaryzacji na magazynach, sprawdzają się dobrze jako tymczasowe oznaczenia przy przeliczaniu towaru. Są szczególnie przydatne także w doraźnych aplikacjach w handlu: tworzy się z nich np. cenówki, czy kody kreskowe i używa się ich podczas remanentów.

Drukarki termiczne są bardzo popularnym rozwiązaniem dostępnym również w wersji podręcznych urządzeń, które można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie i od ręki stworzyć nawet jedną nalepkę, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wykonanie etykiet termicznych jest bardzo proste i pozwalają na generowanie wydruków seryjnych, co szczególnie przydaje się przy przygotowywaniu list adresowych czy numeracji, w formie chociażby kodów kreskowych, paskowych i pocztowych.