Kody kreskowe

KODY KRESKOWE (znane także jako kody paskowe lub z ang. bar code) mają na celu przekazanie informacji w formie graficznej. Składają się z kombinacji ciemnych i jasnych pasków ustalonej na bazie zasad budowy kodu. Do tych zasad należą między innymi wymiary, zbiór znaków, algorytm obliczania cyfry kontrolnej i inne dane. Umożliwiają odczyt tych informacji przez czytniki elektroniczne, co przekłada się na automatyczne pobieranie danych. Dzięki temu systemowi możliwa jest zautomatyzowana identyfikacja towarów, usprawniająca szeroko rozumianą logistykę. Stosowane są w wielu różnych sytuacjach, związanych z działalnością gospodarczą.

  • identyfikowanie produktów w opakowaniach zbiorczych i jednostkowych, dostępnych w sprzedaży hurtowej i detalicznej na terenie całego świata, niezależnie od ich ilości i zawartości
  • identyfikacja towarów dostępnych w formie jednostek logistycznych (np. paletowe jednostki ładunkowe lub kontenerowe jednostki ładunkowe) w dziedzinach takich jak transport czy magazynowanie, umożliwiają , a także ich monitorowanie i rozporządzanie nimi w trakcie procesu dostawy; używane jest także pojęcie „etykieta logistyczna”, czyli etykieta, która zawiera najistotniejsze dane dotyczące jednostki logistycznej
  • zarządzanie zasobami stałymi danego przedsiębiorstwa, takimi jak opakowania zwrotne, palety, opakowania wielokrotnego użytku itp.
  • ustalanie lokalizacji konkretnych obiektów, na przykład adresów firm, punktów sprzedaży, a nawet konkretnych pokoi
  • regulacja relacji usługowych
  • znakowanie kuponów, kwitów zwrotnych, rachunków, telefonów komórkowych, przesyłek kurierskich, recept, leków, stron internetowych.

KOD KRESKOWY EAN-13 i EAN-8 – dedykowany do znakowania produktów w sprzedaży detalicznej.

  • EAN-13 – 12 cyfr danych i jedna cyfra kontrolna
  • EAN-8 – 7 cyfr danych i jedna cyfra kontrolna

budowa_kodu_ean13_etykat

 

KOD KRESKOWY 128 (CODE 128) –  wszechstronny, stosowany w logistyce, archiwizacji, magazynowaniu.

Kod alfanumeryczny jednowymiarowy. Możliwość zakodowania zakodowania od 1 do 128 znaków  (duże i małe litery od A do Z, cyfry, znaki specjalne $, /, +, %, &).  Do kodowania używa się kreski i przerwy o czterech możliwych szerokościach.

 

KOD KRESKOWY 39 (CODE39) – wszechstronny, stosowany w logistyce, archiwizacji, magazynowaniu.

Kod alfanumeryczny jednowymiarowy. Możliwość zakodowania 43 znaków alfanumerycznych (duże i małe litery od A do Z, cyfry, znaki specjalne: $, /, +, %, &) oraz symbol *, który służy do oznaczenia początku i końca kodu. Każdy ze znaków składa się z 9 elementów (słupki jasne i ciemne), z których 3 są znacząco szersze.

 

KOD KRESKOWY Interleaved 2 of 5 – wszechstronny,  stosowany w logistyce, archiwizacji, magazynowaniu.

Kod alfanumeryczny jednowymiarowy. Kod ciągły zmiennej długości. Możliwość zakodowania maksymalnie 16 cyfr. Zagęszczenie danych odbywa się poprzez kodowanie cyfr na przemian zarówno w białych, jak i czarnych paskach. Powoduje to konieczność zapisywania cyfr parami, w kodzie występuje tylko parzysta liczba cyfr. W przypadku nieparzystej ilości cyfr na początku przypisuje się cyfrę zero.

 

Promocje

Kontakt

Godziny otwarcia 9-17 od poniedziałku do piątku
 ETYKAT S.C. Katarzyna i Andrzej Strzeszewscy
ul. Duża 05-260 Marki (k. Warszawy)
woj. mazowieckie


e-mail:

etykat@etykat.pl
biuro@etykat.pl

mapa

Więcej >

Copyright 2017 © www.etykat.pl